Kouzlo dřínu: Ozdoba zahrady s lahodnými plody

Dřín

Dřín: Krása a užitek v zahradě

Dřín obecný (Cornus mas), známý také jako dřín jarní, je odolný a nenáročný keř, který na jaře zdobí zahrady záplavou žlutých květů. Ty se objevují ještě před vyrašením listů a lákají včely a další opylovače. Na konci léta a na podzim dřín plodí jedlé, červené peckovice, které mají trpkosladkou chuť a vysoký obsah vitamínu C. Dřín je nenáročný na pěstování a daří se mu na slunci i v polostínu. Preferuje propustnou, vápenitou půdu. Je odolný vůči suchu, mrazu i chorobám. Dřín se snadno množí semeny, řízky nebo hřížením. V zahradě se uplatní jako solitéra, součást živých plotů nebo ve skupinových výsadbách. Jeho dřevo je tvrdé a odolné, používá se k výrobě drobných předmětů a nástrojů. Kromě dřínu obecného existuje i řada okrasných kultivarů, které se liší barvou květů, listů nebo plodů. Dřín je krásná a užitečná rostlina, která by neměla chybět v žádné zahradě.

Výběr stanoviště pro dřín

Dřín obecný (Cornus mas), známý svými krásnými žlutými květy zjara a chutnými červenými plody na podzim, je nenáročná rostlina, která se dokáže přizpůsobit široké škále podmínek. Pro optimální růst a bohatou úrodu je však důležité vybrat vhodné stanoviště. Dřín preferuje slunné stanoviště, ale snese i polostín. Na slunci bude kvést bohatěji a plody budou sladší. Co se týče půdy, dřín není příliš náročný. Nejlépe se mu daří v propustné, hlinitopísčité půdě s dostatkem humusu. Důležitá je dobrá drenáž, protože dřín nesnáší přemokření. Půdní reakce by měla být neutrální až mírně zásaditá. Dřín je odolný vůči suchu, ale v prvních letech po výsadbě je vhodné ho pravidelně zalévat, aby dobře zakořenil. Dřín je mrazuvzdorný a dobře snáší i znečištěné ovzduší, proto se hodí i do městských zahrad. Při výběru stanoviště je také důležité zohlednit velikost dospělé rostliny. Dřín může dorůstat výšky až 8 metrů a šířky 5 metrů, proto je potřeba mu dopřát dostatek prostoru.

Dřín je jako stařičký muž, pokroucený věkem, ale stále plný života, který se na jaře znovu a znovu probouzí záplavou žlutých květů.

Radomír Kovář

Půda a zálivka pro dřín

Dřín je nenáročná rostlina, která se dokáže přizpůsobit různým typům půdy. Nejlépe se mu ale daří v propustné, hlinitopísčité zemině s dostatkem humusu. Půda by měla být mírně kyselá až neutrální, s pH mezi 6 a 7. Důležitá je také dobrá drenáž, protože dřín nesnáší přemokření. Pokud je půda v zahradě příliš jílovitá a těžká, je vhodné ji před výsadbou dřínu vylehčit přidáním písku a kompostu. Dřín je rostlina odolná vůči suchu, ale pro bohatou násadu plodů je vhodné ho během vegetace pravidelně zalévat, zvláště v období sucha. Mladé rostliny potřebují zálivku častější než vzrostlé stromy. Zaléváme ke kořenům, nikoliv na listy, abychom předešli vzniku houbových chorob. Povrch půdy kolem rostliny můžeme zamulčovat kůrou nebo štěrkem, čímž omezíme odpařování vody a růst plevele.

Vlastnost Dřín
Typ rostliny Keř / Strom
Doba květu Brzy na jaře (březen-duben)

Výsadba a hnojení dřínu

Dřín je nenáročná rostlina, ale pár věcí mu udělá radost. Nejlepší čas na výsadbu je na podzim, kdy už je chladněji, nebo brzy na jaře, než začne rašit. Dřín má rád sluníčko nebo polostín a propustnou půdu. Pokud je půda příliš jílovitá, přidejte písek nebo kompost, aby se zlepšila drenáž. Při výsadbě vykopejte jámu dvakrát širší než je kořenový bal. Dno jámy prokypřete a přidejte kompost nebo hnůj. Dřín zasaďte do stejné hloubky, v jaké rostl v kontejneru. Po výsadbě důkladně zalijte a půdu kolem rostliny zamulčujte kůrou nebo štěpkou, aby se udržela vlhkost. Dřín nepotřebuje mnoho hnojení. Stačí mu na jaře přidat kompost nebo organické hnojivo. Pokud je půda chudá na živiny, můžete přidat i minerální hnojivo. Důležité je nepřehnojovat dusíkem, aby dřín netvořil příliš mnoho listů na úkor plodů. Pravidelná zálivka je důležitá zejména v prvních letech po výsadbě a během suchých období. Dřín je odolný vůči chorobám a škůdcům, takže se nemusíte bát žádných vážných problémů.

Řez dřínu pro bohatší úrodu

Dřín obecný (Cornus mas) je nenáročná dřevina, která se odmění chutnými plody a krásnými květy. Pro dosažení bohaté úrody dřínků je však důležité věnovat pozornost i řezu. Nebojte se, není to nic složitého! Dřín řežeme nejlépe na konci zimy, ještě před začátkem vegetace. Vhodným obdobím je únor nebo březen, kdy už nehrozí silné mrazy. Řez provádíme ostrými zahradnickými nůžkami, abychom rány zbytečně nepoškozovali. Důležité je odstraňovat staré, nemocné a poškozené větve. Ty odstraňujeme až u země, abychom podpořili růst nových výhonů. Dále zkracujeme příliš dlouhé výhony, které by zbytečně zahušťovaly korunu a bránily přístupu světla a vzduchu. Při řezu dbejte na to, abyste zachovali přirozený tvar koruny. Dřín plodí na starším dřevě, proto se vyvarujte příliš razantnímu zmlazení. Pravidelným řezem podpoříte zdravý růst a bohatou úrodu dřínků. Nezapomeňte také na pravidelné hnojení a zálivku, zvláště v období sucha.

Škůdci a choroby dřínu

Dřín obecný (Cornus mas) je naštěstí poměrně odolná rostlina a nebývá často napadán škůdci a chorobami. Ovšem i on má své slabiny. Mezi nejčastější škůdce patří mšice. Ty se projevují deformací listů a výhonů. Jejich přítomnost poznáte podle lepkavé medovice, kterou produkují. Na dřínu se mohou vyskytnout i svilušky, které způsobují žloutnutí a opadávání listů. Z houbových chorob je nejčastější antraknóza dřínu, která se projevuje hnědými skvrnami na listech a odumíráním větví. Dřín může být napaden i padlím, které pokrývá listy bílým povlakem. Proti škůdcům a chorobám je důležitá prevence. Důležité je vybírat zdravé rostliny, zajistit jim vhodné podmínky pro růst a pravidelně je kontrolovat. V případě napadení je nutné zasáhnout vhodným insekticidem nebo fungicidem.

Sklizeň a využití plodů dřínu

Dřín obecný (Cornus mas) plodí drobné červené peckovice známé jako dřínky. Tyto plody dozrávají od konce srpna do října, v závislosti na odrůdě a lokalitě. Důležitým ukazatelem zralosti je sytě červená barva a snadné oddělování dužniny od pecky. Dřínky se sklízí ručně otrháváním ze stromu, případně se setřásají na plachty rozprostřené pod stromem.

Zralé dřínky se vyznačují sladkokyselou, mírně svíravou chutí. Jsou bohaté na vitamín C, antioxidanty a minerály. Využívají se k přímé konzumaci, ale častěji se z nich připravují různé produkty. Oblíbené jsou dřínkové šťávy, sirupy, marmelády, kompoty a vína. Dřínky se také suší a kandují, případně se z nich vyrábí likéry a destiláty. V lidovém léčitelství se dřínky používají pro své svíravé a protizánětlivé účinky.

Dřín: Dekorace i léčivka

Dřín obecný (Cornus mas) je opadavý keř nebo menší strom, který na jaře zdobí naše zahrady záplavou drobných žlutých květů. Ty se objevují ještě před vyrašením listů a lákají k sobě včely a další opylovače. Dřín je ale oblíbený nejen pro svůj vzhled, ale i pro své plody – červené, podlouhlé dřínky. Ty dozrávají koncem léta a mají nakyslou, svíravou chuť.

Dřínky jsou bohaté na vitamín C a antioxidanty. Používají se k přípravě kompotů, džemů, sirupů, likérů nebo se suší. Dřevo dřínu je velmi tvrdé a odolné, v minulosti se z něj vyráběly nástroje a zbraně. Dnes se dřín pěstuje především jako okrasná dřevina, která je nenáročná na pěstování a odolná vůči chorobám a škůdcům.

Dřín preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Dobře snáší i sušší podmínky. Pro bohatší úrodu je vhodné vysadit na zahradu alespoň dva keře, aby mohlo dojít k opylení. Dřín je dlouhověká dřevina, která se dožívá i několika set let.

Zajímavosti o dřínu

Dřín obecný (Cornus mas), známý také jako dřín jarní, je opadavý keř nebo malý strom. Patří do čeledi dřínovitých (Cornaceae). Dorůstá do výšky 5–12 metrů. Má hustou, rozložitou korunu. Kůra dřínu je šedohnědá a odlupuje se v malých šupinách. Listy jsou vstřícné, vejčité až eliptické, 4–10 cm dlouhé. Květy jsou drobné, žluté, uspořádané v hustých okolících. Objevují se brzy na jaře, ještě před rašením listů. Plodem je červená peckovice, zvaná dřínka, o délce 1–2 cm. Dřínky jsou jedlé a mají nakyslou, svíravou chuť. Obsahují vysoký obsah vitamínu C. Dřín je rozšířen v jižní a střední Evropě, Malé Asii a na Kavkaze. Roste na slunných a teplých stanovištích, v lesích, na stráních a mezích. Často se pěstuje jako okrasná dřevina v parcích a zahradách. Dřevo dřínu je velmi tvrdé a odolné. Používá se k výrobě drobných předmětů, jako jsou rukojeti, hole a násady. Dřín je významnou medonosnou rostlinou. Jeho květy lákají včely a další hmyz.

Publikováno: 11. 08. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Tadeáš Novák

Tagy: dřín