Majestátní ochránce Pyrenejský horský pes

Pyrenejský Horský Pes

Původ a historie plemene

Pyrenejský horský pes, majestátní a impozantní plemeno, má své kořeny hluboko v historii. Jeho původ sahá až do starověku, kdy se tito psi používali k hlídání stád ovcí a koz v Pyrenejích, pohoří oddělujícím Francii a Španělsko. Tito psi byli ceněni pro svou sílu, vytrvalost a odvahu, s níž chránili svá stáda před vlky a medvědy.

První písemné zmínky o pyrenejském horském psu pocházejí ze 15. století, kdy byli tito psi popisováni jako věrní a oddaní společníci pastevců. V 17. století se pyrenejský horský pes stal oblíbeným psem francouzské šlechty a byl chován jako luxusní společenské plemeno. Jeho popularita dále vzrostla v 19. století, kdy byl uznán jako oficiální plemeno.

V průběhu 20. století se pyrenejský horský pes rozšířil do celého světa a stal se oblíbeným rodinným psem. I přes svou velikost a sílu je pyrenejský horský pes známý svou mírnou a přátelskou povahou, díky níž je skvělým společníkem pro rodiny s dětmi. Jeho ochranářské instinkty a věrnost z něj činí vynikajícího hlídacího psa.

Vzhled a charakteristika

Pyrenejský horský pes je impozantní a majestátní plemeno psa, které se vyznačuje krásou a elegancí. Je to velký pes s mohutnou stavbou těla, harmonickým vzhledem a hrdým držením těla. Psi dosahují výšky 70–80 cm, feny 65–75 cm a hmotnost se pohybuje mezi 45–60 kg. Srst je hustá, dlouhá a mírně zvlněná, s bohatou podsadou, která ho chrání před nepříznivým počasím. Typická barva srsti je bílá, s možnými znaky šedé, žluté nebo oranžové barvy, zejména na hlavě a uších. Hlava je ušlechtilá, s plochým čelem a mírně špičatým čenichem. Oči jsou tmavé, mandlového tvaru a vyzařuje z nich inteligence a věrnost. Uši jsou středně velké, trojúhelníkové a posazené vysoko na hlavě. Ocas je dlouhý a huňatý, nesený nízko v klidu a zvednutý v akci. Celkově působí pyrenejský horský pes dojmem síly, vytrvalosti a elegance. Jeho vzhled je dokonale přizpůsobený náročnému prostředí Pyrenejí, kde se toto plemeno po staletí vyvíjelo.

Vlastnost Pyrenejský horský pes Bernský salašnický pes
Pôvod Francúzsko Švajčiarsko
Priemerná výška 70-80 cm (psy)
65-75 cm (suky)
64-70 cm (psy)
58-66 cm (suky)
Priemerná hmotnosť 45-55 kg (psy)
36-41 kg (suky)
38-50 kg (psy)
36-48 kg (suky)
Srsť Hustá, dlhá, biela Hustá, dlhá, trikolóra (čierna, biela, hnedá)
Povaha Inteligentný, nezávislý, ochranársky Priateľský, oddaný, hravý

Povaha a temperament

Pyrenejský horský pes je majestátní a ušlechtilé plemeno s dlouhou historií pasteveckého psa. Jeho povaha je odrazem jeho původního poslání – je to pes klidný, vyrovnaný a oddaný své rodině. Má silný ochranářský instinkt a je přirozeně nedůvěřivý k cizím lidem. Přestože je to něžný obr s dětmi, je důležité dbát na jeho velikost a sílu, a proto by nikdy neměl být ponechán s malými dětmi bez dozoru.

Pyrenejský horský pes není žádný temperamentní rošťák. Je to spíše tichý pozorovatel, který dává přednost klidu a pohodě domova před rušným prostředím. I přes svou velikost nepotřebuje přehnaně moc pohybu, spokojí se s delšími procházkami a možností být nablízku své rodině.

Výchova pyrenejského horského psa vyžaduje trpělivost a důslednost. Díky své inteligenci se učí rychle, ale je potřeba počítat s jeho hrdostí a určitou dávkou tvrdohlavosti. Není to pes pro začátečníky, ale zkušený majitel, který mu poskytne láskyplnou a pevnou ruku, v něm najde oddaného a věrného společníka na mnoho let.

Výchova a socializace

Pyrenejský horský pes je impozantní pes s nezávislou povahou, což s sebou přináší specifické nároky na výchovu a socializaci. Již od štěněte je potřeba mu s láskou, ale pevnou rukou ukázat hranice. Důslednost je klíčová, protože tito inteligentní psi si rádi prosazují svou. Pozitivní motivace, odměny a pochvaly fungují mnohem lépe než tresty.

Socializace hraje u pyrenejského horského psa zásadní roli. Je nezbytné ho od útlého věku seznamovat s různými lidmi, psy a prostředím. Pravidelné návštěvy psích hřišť, procházky v rušných ulicích a setkávání s přáteli a jejich zvířaty mu pomohou vyrůst v sebevědomého a vyrovnaného psa.

Pamatujte, že i přes veškerou snahu si pyrenejský horský pes zachovává silný ochranářský instinkt. Je proto důležité ho mít vždy pod kontrolou, a to zejména v přítomnosti dětí a jiných zvířat. S patřičnou výchovou a socializací se však z pyrenejského horského psa stane oddaný a milující společník, který vám bude dělat radost po mnoho let.

Péče o srst

Pyrenejský horský pes se pyšní nádhernou, hustou srstí, která mu dodává majestátní vzhled. Péče o ni však vyžaduje trochu úsilí. Dlouhá, mírně zvlněná srst má samočistící schopnost, ale pravidelné kartáčování je nezbytné k odstranění odumřelých chlupů a prevenci zacuchání. Kartáčujte alespoň dvakrát týdně, v období línání i denně. Používejte kartáč s kovovými hroty a hřeben s otočnými zuby. Dbejte na oblast za ušima, na krku a na stehnech, kde se srst snadno zacuchává. Koupání není nutné příliš často, stačí jednou za dva až tři měsíce, nebo v případě, že je pes viditelně špinavý. Používejte šampon a kondicionér určený pro psy s dlouhou srstí. Po koupání psa důkladně osušte ručníkem a fénem, aby se mu v husté srsti neudržovala vlhkost. Pravidelně kontrolujte uši a v případě potřeby je vyčistěte. Drápy zkracujte dle potřeby, obvykle jednou za měsíc. Péče o srst pyrenejského horského psa vyžaduje čas a trpělivost, ale odměnou vám bude zdravý a krásný společník.

Pyrenejský horský pes, majestátní obr s něžným srdcem. Jeho oddanost a láska k rodině nezná mezí, je to věrný ochránce a přítel do nepohody.

Božena Vacková

Zdraví a predispozice

Pyrenejský horský pes je obecně zdravé plemeno, ale jako u všech plemen psů existují určité zdravotní problémy, ke kterým může být náchylnější. Je důležité si uvědomit, že ne všichni psi daného plemene tyto problémy zdědí a zodpovědní chovatelé se snaží minimalizovat riziko jejich výskytu. Mezi zdravotní problémy, které se u pyrenejských horských psů mohou vyskytnout, patří dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie loketního kloubu, torze žaludku a oční choroby. Dysplazie kyčelního a loketního kloubu jsou dědičné stavy, které mohou vést k bolestivosti a artritidě. Torze žaludku je život ohrožující stav, který postihuje velká a obří plemena psů. Oční choroby, jako je progresivní retinální atrofie (PRA), mohou vést k oslepnutí.

Při výběru štěněte pyrenejského horského psa je důležité vybrat si chovatele, který provádí zdravotní testy svých psů. To pomůže snížit riziko, že si pořídíte štěně s dědičnými zdravotními problémy. Je také důležité poskytnout vašemu pyrenejskému horskému psu kvalitní stravu, dostatek pohybu a pravidelné veterinární prohlídky, abyste podpořili jeho celkové zdraví a pohodu.

Vhodnost pro rodiny

Pyrenejský horský pes je majestátní a impozantní plemeno, které si získává srdce mnoha. Ale je to ten pravý rodinný společník? Na to neexistuje jednoduchá odpověď.

Pyrenejští horští psi jsou známí svou něžnou a trpělivou povahou, zvláště k dětem. Jsou velmi ochranářští a oddaní své rodině, což z nich dělá skvělé hlídací psy. Jejich velikost a síla však mohou být pro rodiny s malými dětmi problematické. Mohou nechtěně srazit dítě nebo na něj šlápnout, a proto je nutný neustálý dohled dospělé osoby.

Důležitá je také socializace od útlého věku. Pyrenejští horští psi potřebují pravidelný kontakt s jinými psy a lidmi, aby se z nich nestali příliš teritoriální nebo agresivní. Výcvik může být náročný kvůli jejich nezávislé povaze, ale s trpělivostí a důsledností je možné dosáhnout skvělých výsledků.

Rodiny, které zvažují pořízení pyrenejského horského psa, by si měly být vědomy i jeho specifických potřeb. Tito psi potřebují dostatek prostoru k pohybu a nejsou vhodní do bytu. Vyžadují také pravidelnou péči o srst, aby se zabránilo zacuchání.

V konečném důsledku je rozhodnutí o pořízení pyrenejského horského psa velmi individuální. Pokud jste aktivní rodina s dostatkem prostoru a jste připraveni věnovat čas a energii výchově a socializaci, může být pyrenejský horský pes skvělým přírůstkem do vaší rodiny.

Aktivity a využití

Pyrenejský horský pes je impozantní pes s klidnou a vyrovnanou povahou. Ačkoliv jeho velikost může vzbuzovat respekt, je to plemeno známé svou jemností a láskou k rodině. Jeho původní využití jako ochránce stád se odráží v jeho povaze i dnes. Je to přirozeně ostražitý a ochranářský pes, který bedlivě střeží svůj domov a rodinu.

Pyrenejští horští psi jsou inteligentní a učenliví, ale jejich nezávislá povaha vyžaduje trpělivého a zkušeného majitele. Potřebují důslednou výchovu již od štěněte. Díky své velikosti a síle není toto plemeno vhodné pro úplné začátečníky.

I přes svou velikost nejsou pyrenejští horští psi nijak zvlášť aktivní plemeno. Spokojí se s delší procházkou a občasným hraním. Nejsou to psi do bytu, potřebují dostatek prostoru a nejlépe se jim bude dařit v domě se zahradou.

Pyrenejský horský pes je skvělým rodinným psem pro ty, kteří mu mohou poskytnout dostatek prostoru, lásky a důslednou výchovu.

Zajímavosti o plemeni

Pyrenejský horský pes, majestátní obr s bílou srstí, v sobě ukrývá mnoho zajímavostí. Věděli jste například, že toto plemeno je staré několik tisíc let? Jeho kořeny sahají až do Asie, odkud se postupně dostalo do Evropy. V minulosti pyrenejští horští psi sloužili jako hlídači stád ovcí proti vlkům a medvědům v drsných podmínkách Pyrenejí, pohoří, které jim dalo jméno. Jejich síla, odvaha a vytrvalost z nich dělaly neocenitelné pomocníky pastevců.

Zajímavostí je, že pyrenejští horští psi mají na zadních nohou dvojí paspárky, což je pozůstatek z jejich dávné minulosti a pomáhalo jim v pohybu po horském terénu. I přes svou velikost a sílu jsou to psi s klidnou a vyrovnanou povahou. Jsou velmi inteligentní a učenliví, ale zároveň nezávislí a tvrdohlaví. Výchova pyrenejského horského psa proto vyžaduje trpělivost a důslednost.

Dnes už se s pyrenejskými horskými psy jako pasteveckými psy setkáváme zřídka. Stále častěji se stávají milovanými rodinnými společníky, kteří si užívají společnost svých blízkých a dlouhé procházky. Přesto je důležité nezapomínat na jejich původní poslání a dopřát jim dostatek pohybu a mentální stimulace.

Publikováno: 28. 07. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Tadeáš Novák

Tagy: pyrenejský horský pes | plemeno psa