Rozjasněte si zahradu krásou bílého lotosu

Bily Lotos

Bílý lotos: Symbol čistoty

Bílý lotos (Nelumbo nucifera) je vodní rostlina s hlubokým symbolickým významem v mnoha kulturách, zejména v Asii. Jeho krása a čistota, vystupující z bahnitých vod, z něj činí silný symbol znovuzrození, duchovního růstu a překonávání překážek. V buddhismu představuje bílý lotos čistotu mysli a duše, osvobozenou od lpění a nevědomosti. Buddha je často zobrazován, jak sedí na lotosovém květu. V hinduismu je bílý lotos spojován s bohy Višnuem a Lakšmí a symbolizuje prosperitu, štěstí a krásu. Lotos je také symbolem Indie a Vietnamu. Jeho symbolika sahá napříč náboženstvími a kulturami, ale jeho poselství zůstává stejné: krása a čistota mohou vzejít i z těch nejtemnějších míst.

Pěstování v zahradním jezírku

Vodní hyacint v jezírku působí exoticky a elegantně. Prospívá na slunném stanovišti chráněném před větrem. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 20-28 °C. Vysaďte ho do koše pro vodní rostliny, abyste omezili jeho rozrůstání. Na zimu ho přeneste do interiéru, ideálně do akvária s teplotou vody nad 15 °C. Vodní hyacint není mrazuvzdorný, proto ho ven vysazujte až od poloviny května. Pravidelně odstraňujte odumřelé listy a květy.

Výběr správné odrůdy

Při výběru odrůdy rajčat je důležité zvážit několik faktorů. Nejdříve se zamyslete nad tím, kde budete rajčata pěstovat – venku na záhoně, ve skleníku nebo v nádobách na balkoně? Pro venkovní pěstování se hodí odolnější odrůdy, které zvládnou i proměnlivé počasí. Naopak do skleníku si můžete dovolit i náročnější odrůdy s většími a chutnějšími plody.

Dále si promyslete, jaký typ rajčat preferujete. Chcete spíše keříčková rajčata, která nepotřebují oporu, nebo tyčková, která vyžadují oporu u tyče? Keříčková rajčata jsou ideální do truhlíků a menších prostor, zatímco tyčková se hodí spíše na záhon.

A v neposlední řadě nezapomeňte na chuť! Existuje nepřeberné množství odrůd s různými barvami, tvary a chutěmi plodů. Od sladkých cherry rajčátek po masité odrůdy vhodné na přípravu omáček. Nebojte se experimentovat a vyzkoušejte každý rok nové druhy!

Zajištění dostatku slunce

Sluneční paprsky jsou pro nás nesmírně důležité. Dodávají nám vitamín D, zlepšují náladu a posilují imunitu. Jak ale zajistit dostatek slunce i v případě, že bydlíme v tmavém bytě nebo nemáme tolik času trávit čas venku?

V první řadě se snažte co nejvíce využívat přirozené světlo. Pokud je to možné, pracujte blízko okna a dopřejte si během dne alespoň krátkou procházku na slunci. Za slunečného počasí si dopřejte oběd venku nebo si jen tak sedněte na lavičku v parku a relaxujte.

V zimních měsících, kdy je slunečního svitu méně, zvažte pořízení lampy s umělým denním světlem. Tato lampa dokáže navodit atmosféru slunečního svitu a pomoci tak překonat nedostatek přirozeného světla.

Nezapomínejte ani na svůj jídelníček. Mezi potraviny bohaté na vitamín D patří například tučné ryby, vejce nebo mléčné výrobky.

Péče a zazimování lotosu

Lotos indický (Nelumbo nucifera) je vodní rostlina, která v našich podmínkách nepřezimuje venku. Proto je nutné mu před prvními mrazy dopřát zazimování. Nejvhodnější je přemístit nádobu s lotosem do chladné a tmavé místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 5-10 °C. Před zazimováním je vhodné zkrátit listy a odstranit odumřelé části rostliny. Během zimy lotos nepotřebuje žádnou zvláštní péči, pouze kontrolujte vlhkost substrátu a v případě potřeby ho mírně zalijte. Na jaře, až pominou mrazy, můžete lotos opět umístit ven na slunné stanoviště.

Krása květů a listů

Květiny nás okouzlují nejen svými barvami, ale i rozmanitostí tvarů a struktur. Jemné okvětní plátky růží svádějí k pohlazení, zatímco ostny varují před přílišnou horlivostí. Exotické orchideje zase fascinují svými bizarními tvary a kresbami, připomínajícími hmyz či zvířata. A co teprve krása listů! Od sytě zelených listů kapradin, přes stříbřité listy olivovníků až po pestré listy krotonů – každý z nich je malým uměleckým dílem přírody. Nezapomínejme ani na vůni, která je často tím nejintenzivnějším lákadlem. Zatímco růže nás omámí svou sladkou vůní, levandule uklidňuje a navozuje pocit harmonie.

Inspirace pro zahradní design.

Hledáte inspiraci pro váš vysněný koutek zeleně? Možností je nespočet! Trendy se neustále mění, ale krása tkví v osobitosti. Nechte se unést kouzlem venkovských zahrad s jejich rozkvetlými loukami a dřevěnými pergolámi. Minimalistické zahrady zase okouzlí čistými liniemi a důrazem na funkčnost. Pro milovníky exotiky je tu možnost vytvořit si vlastní oázu klidu s palmami a vodními prvky. Nezapomínejte na důležité faktory, jako je orientace na světové strany, typ půdy a vaše časové možnosti. Prohlédněte si časopisy, navštivte botanické zahrady a inspirujte se u přátel. S trochou kreativity a nadšení si vytvoříte zahradu, která bude odrážet vaši osobnost a stane se vaším útočištěm.

Publikováno: 10. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Tadeáš Novák

Tagy: bily lotos | druh květiny