Rozpalte svou zahradu exotickou krásou fuchsií

Fuchsie

Půvabná fuchsie do vaší zahrady

Fuchsie, s jejich exoticky vyhlížejícími květy připomínajícími tančící baletky, patří k ozdobám nejedné zahrady. Pocházejí z Jižní Ameriky a s trochou péče se jim bude dařit i u nás. Existuje nepřeberné množství druhů a kultivarů fuchsií, od vzpřímených keřů po převislé formy vhodné do závěsných košů. Květy se pyšní širokou škálou barev od bílé a růžové přes fialovou až po červenou. Některé odrůdy kvetou dokonce dvoubarevně. Fuchsie preferují polostinné stanoviště chráněné před prudkým větrem. Půda by měla být propustná, bohatá na živiny a mírně kyselá. Během vegetace vyžadují pravidelnou zálivku a hnojení. Na zimu je potřeba fuchsie chránit před mrazem.

Pěstování fuchsie: Tipy a triky

Fuchsie patří mezi oblíbené balkonové rostliny pro své nádherné květy v mnoha barevných kombinacích. Péče o ně není složitá, ale pár tipů vám pomůže k bohatému kvetení. Fuchsie preferují polostinné stanoviště chráněné před prudkým sluncem a větrem. Půda by měla být propustná, bohatá na živiny a mírně kyselá. Zaléváme pravidelně, ale nepřeléváme, aby kořeny neuhnily. Během vegetace přhnojujeme jednou za 14 dní hnojivem na kvetoucí rostliny. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme, podpoříme tím tvorbu nových poupat. Na zimu fuchsie přeneseme do světlé a chladné místnosti s teplotou 5-10 °C a omezíme zálivku. Před zazimováním rostliny seřízneme o jednu třetinu.

Odrůdy fuchsie pro každý vkus

Fuchsie se pyšní neuvěřitelnou rozmanitostí, existuje jich tisíce odrůd. Liší se tvarem a barvou květů, vzrůstem i nároky na pěstování. Pro začátečníky jsou ideální odolné a nenáročné kultivary jako 'Beacon' s červenými květy nebo 'Snowcap' s bílými květy. Zkušenější pěstitelé ocení krásu a eleganci odrůd s plnými květy, například 'Annabel' s bílo-růžovými květy. Milovníci netradičních tvarů si zamilují fuchsie s převislými květy připomínající tanečnice, jako je 'Swingtime' s červeno-fialovými květy. Pro pěstování v závěsných květináčích se hodí převislé odrůdy s bohatým květenstvím, například 'Pink Marshmallow' s růžovými květy. Při výběru fuchsie je důležité zohlednit i její velikost a vzrůst, aby se hodila do vašeho interiéru či zahrady.

Choroby a škůdci fuchsie

Fuchsie sice nepatří mezi nejnáročnější rostliny, ale i tak je můžou potrápit různé choroby a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Na vině bývá příliš suchý vzduch nebo nedostatečné větrání. Proti padlí pomáhá ošetření fungicidem. Dalším nepřítelem fuchsií je botrytida, houbové onemocnění projevující se hnědnutím a vadnutím květů a listů. Vzniká ve vlhkém a chladném prostředí. Postižené části rostliny je nutné odstranit a rostlinu ošetřit fungicidem. Ze škůdců fuchsie nejčastěji napadají mšice, svilušky a molice. Mšice a molice se živí rostlinnými šťávami a způsobují deformaci listů. Svilušky způsobují žloutnutí a opadávání listů. Proti těmto škůdcům lze bojovat pomocí insekticidů nebo dravých roztočů. Pravidelně kontrolujte své fuchsie, abyste včas odhalili případné choroby a škůdce. Včasná diagnostika a zásah jsou klíčové pro záchranu rostliny.

Zimní péče o fuchsie

Fuchsie, původem z chladnějších oblastí And, u nás nepřezimují venku. Nejsou mrazuvzdorné, proto je potřeba jim zajistit vhodné podmínky k přezimování. Ideální teplota se pohybuje mezi 5-10 °C. Tmavá a suchá sklepní kóje, garáž nebo chodba jsou ideálním místem. Před zazimováním fuchsie seřízneme. Odstraníme odkvetlé květy, listy i slabé výhony. Zálivku omezíme na minimum, abychom zabránili hnilobě kořenů. Během zimy kontrolujeme vlhkost substrátu a zaléváme jen velmi opatrně. Fuchsie v zimě nehnojíme.

Publikováno: 08. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Tadeáš Novák

Tagy: fuchsie | květina