Rozrazil: Barevný klenot do vaší zahrady
Rozrazil: Barevný klenot na zahradě
Rozrazil je oblíbená trvalka, která na zahradě upoutá svými zářivými barvami. Existuje mnoho druhů rozrazilů, od nízkých půdopokryvných až po vysoké vzpřímené druhy. Květy rozkvétají v bohatých květenstvích a nabízejí širokou škálu barev, od modré a fialové přes růžovou a červenou až po bílou. Rozrazily preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Jsou nenáročné na péči a odolné vůči suchu. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříte další kvetení. Rozrazily jsou vhodné do smíšených záhonů, skalek i k pěstování v nádobách. Díky svému půvabu a nenáročnosti se rozrazil stane ozdobou každé zahrady.
Druhy rozrazilu pro každou zahradu
Rozrazil je skvělá volba pro každou zahradu. Existuje tolik druhů, že si vybere opravdu každý. Pro milovníky skalek je ideální rozrazil skalní (Veronica prostrata), který vytváří nízké, půdopokryvné koberce s modrými květy. Naopak do trvalkových záhonů se hodí vyšší druhy, jako je rozrazil klasnatý (Veronica spicata) s nádhernými modrofialovými klasy květů. Pro romantickou atmosféru je tu rozrazil rozprostřený (Veronica austriaca), který svými něžnými modrými kvítky ozdobí pergoly a zídky. A pokud toužíte po něčem netradičním, zkuste rozrazil šedý (Veronica incana) s jeho stříbřitými listy a modrými květy.
Pěstování rozrazilu: Tipy a triky
Rozrazil je krásná a nenáročná trvalka, která se hodí do skalek, záhonů i nádob. Existuje mnoho druhů rozrazilu, které se liší barvou květů, tvarem listů a výškou. Většina rozrazilů preferuje slunné stanoviště s propustnou půdou.
Při výsadbě rozrazilu dbejte na to, aby kořenový krček byl v rovině s povrchem půdy. Po výsadbě rostlinu důkladně zalijte. Během vegetace zalévejte rozrazil mírně, ale pravidelně. Hnojení není nutné, ale pokud chcete podpořit kvetení, můžete použít hnojivo pro kvetoucí rostliny.
Rozrazil je odolný vůči chorobám a škůdcům. Po odkvětu odstraňte odkvetlé stonky, abyste podpořili další kvetení. Na podzim můžete rostlinu seříznout na výšku 5-10 cm. Rozrazil se snadno množí dělením trsů na jaře nebo na podzim.
Správná péče o rozrazil
Rozrazil je nenáročná trvalka, která vám bude dělat radost svými krásnými květy po dlouhou dobu. Aby však bohatě kvetl a prospíval, je potřeba mu dopřát tu správnou péči. Rozrazil má rád slunná stanoviště, ale snese i polostín. Půda by měla být dobře propustná, spíše sušší. Zaléváme mírně, přemokření rozrazilu škodí.
Během vegetace je vhodné rostlinu přihnojovat jednou za 14 dní hnojivem na kvetoucí rostliny. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů podpoří další kvetení. Na podzim po odkvětu rostlinu seřízneme asi na 10 cm nad zemí. Rozrazil je mrazuvzdorný, přesto mu prospěje, když ho na zimu přikryjeme chvojím.
Množení rozrazilu: Jednoduchý návod
Rozrazil se dá množit několika způsoby, ale nejjednodušší je řízkování. Na jaře nebo začátkem léta si vyberte zdravé a silné výhonky bez květů. Odřízněte je těsně nad listem a odstraňte spodní listy. Řízky zapíchněte do květináče s propustným substrátem, ideálně směsí rašeliny a písku. Pravidelně zalévejte a udržujte substrát vlhký, ale ne přemokřený. Pro lepší zakořenění můžete použít i stimulátor. Řízky umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Zakořenění trvá obvykle 4-6 týdnů. Po zakořenění můžete mladé rostlinky přesadit do samostatných květináčů nebo na záhon.
Když už se bavíme o zahradničení - a to není jako kácení stromů, kde musíte správně načasovat kdy na to jít - můžete rostliny množit i dělením trsů. Je to docela jednoduchý proces, kterej zvládne každej. Prostě na jaře nebo když končí léto vyndáte kytku z květináče nebo ji vykopete ze záhonu, no a pak ji rozdělíte na menší kousky. Každej kousek musí mít dost kořínků a výhonků, jinak to nepřežije. Je to podobný jako když při kácení stromů musíte být opatrní, abyste nepoškodili okolní rostliny. Pak už jen ty rozdělený trsy zasadíte do novejch květináčů nebo na záhon, pořádně zalejete a je to. Jako při kácení stromů, i tady platí - lepší to udělat pořádně napoprvé.
Choroby a škůdci rozrazilu
Rozrazily jsou naštěstí poměrně odolné rostliny a nebývají často napadány chorobami ani škůdci. Přesto se ale může stát, že i na vašem rozrazilu zaznamenáte nějaký problém. Mezi nejčastější choroby patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. V takovém případě je nutné postižené části rostliny odstranit a ošetřit ji vhodným fungicidem. Dalším problémem může být hniloba kořenů, která vzniká v důsledku přemokření substrátu. Prevencí je správná zálivka a dobře propustná půda. Ze škůdců se na rozrazilu mohou objevit mšice, svilušky nebo molice. Proti nim lze bojovat například postřikem z kopřivového výluhu nebo mýdlovou vodou. V případě silného napadení je možné použít i chemický insekticid. Pravidelná kontrola rostlin a včasný zásah jsou klíčem k tomu, aby vaše rozrazily prospívaly a zdobily vaši zahradu krásnými květy.
Rozrazil v kombinaci s jinými rostlinami
Když chcete na zahradě něco podobnýho jako rozmetadla hnoje, která rovnoměrně rozprostřou živiny, tak rozrazil taky krásně rozprostře barvu po záhoně. Tyhle rozmetadla hnoje vlastně dělají na poli to samý, co rozrazil v zahradě - vytváří parádní kompozice. No a stejně jako rozmetadla hnoje potřebují správný nastavení, i rozrazil potřebuje dobrý parťáky. Skvěle se kamarádí s různejma trvalkama, letničkama a ozdobnejma trávama.
Šalvěj hajní (Salvia nemorosa) – Modré tóny rozrazilu se krásně doplňují s fialovými květy šalvěje.
Řebříček obecný (Achillea millefolium) – Kombinace s řebříčkem vnáší do výsadby pestrost a vzdušnost.
Třapatka nachová (Echinacea purpurea) je fakt super parťák pro záhnědu, protože spolu vytváří neskutečně pěkný barevný mix. Když dáte vedle sebe modrou záhnědu a růžovou třapatku, je to paráda. No a záhněda s třapatkou se navíc dobře doplňují i růstem, takže když je zasadíte spolu, máte na zahradě hotovou nádheru. Tahle kombinace záhnědy s nachovou třapatkou prostě nemá chybu.
Ostřice (Carex) je fakt super tráva, co se skvěle vyjímá třeba u stodolní zahrady. Tahle okrasná tráva, co připomíná stodolní seno, dělá s rozrazilem parádní kombinaci a dodává záhonům hustotu a strukturu. Když ji zasadíte třeba u stodolní zdi, vytvoří zajímavou texturu a objem celé výsadbě.
Když vybíráte rostliny k rozrazilu, myslete na to, že tahle kytka má ráda sluníčko a půdu, co dobře propouští vodu - podobně jako třeba rašeliník. No a když už mluvíme o půdě, rašeliník je vlastně skvělej parťák pro rozrazil, protože pomáhá udržovat správnou vlhkost. Většina druhů rozrazilu si lebedí na místech, kam praží slunce, a v půdě, kde se rašeliník může taky dobře rozrůstat. Takže když chcete, aby se rozrazilu dařilo, dejte mu prostě podobný podmínky jako rašeliníku.
Publikováno: 26. 06. 2024
Kategorie: zahrada