Rozveselte svou zahradu rozkvetlým bramboříkem

Brambořík

Pěstování bramboříku v zahradě

Bramboříky (Cyclamen) patří mezi oblíbené hlíznaté rostliny, které dokáží svými něžnými květy rozzářit zahradu na podzim a v zimě. Pro pěstování v zahradě se nejlépe hodí odolnější druhy, jako je brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium) nebo brambořík perský (Cyclamen persicum). Při výběru stanoviště myslete na to, že bramboříky preferují polostín a vlhčí, dobře propustnou půdu s dostatkem humusu. Vysazujte je na jaře nebo na podzim do hloubky asi 5 cm. Během vegetace zalévejte mírně, ale pravidelně, a dopřejte jim občasné přihnojení tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Po odkvětu odstraňte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Na zimu bramboříky chraňte před mrazem vrstvou mulče z listí nebo chvojí. S trochou péče vám budou tyto krásné rostliny dělat radost svými květy po mnoho let.

Ideální stanoviště a půda

___ rostlina preferuje slunné stanoviště s minimálně 6 hodinami přímého slunečního svitu denně. Dobře snáší i mírný polostín, ale méně květů. Půda by měla být dobře propustná, humózní a mírně kyselá až neutrální pH. Příliš těžká a mokrá půda může vést k hnilobě kořenů. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost nebo jinou organickou hmotu, která zlepší její strukturu a zadržování vody.

Výsadba a péče

Pro výsadbu si vyberte slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Rostlina toleruje i mírný polostín, ale bohatší kvetení se dočkáte na slunci. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost. Sazenice vysazujte na jaře nebo na podzim do sponu dle druhu a odrůdy. Během vegetace pravidelně zalévejte, zvláště v období sucha. Rostlina ocení i pravidelné hnojení plným hnojivem. Po odkvětu odstraňte odkvetlé květy, podpoříte tím další kvetení. Některé druhy jsou citlivější na mráz, proto je vhodné je na zimu chránit přikrývkou.

Rozmnožování bramboříku

Bramboříky se množí dvěma hlavními způsoby: semeny a dceřinými hlízami. Množení semeny je náročnější a trvá déle, ale je ideální pro získání nových barevných variant. Semena se vysévají na povrch substrátu a udržují se vlhká. Klíčení trvá několik týdnů.

Jednodušší metodou je množení dceřinými hlízami, které vyrůstají z mateřské hlízy. Ty se opatrně oddělí a zasadí se do samostatných květináčů. Důležité je zajistit jim dostatek světla, ale ne přímé slunce, a mírnou zálivku.

Při správné péči se bramboříky odmění bohatým kvetením.

Choroby a škůdci

I přes veškerou péči se i těm nejzkušenějším pěstitelům může stát, že jejich rostliny napadnou choroby nebo škůdci. Mezi nejčastější choroby patří padlí, plíseň šedá a rez. Padlí se projevuje bílým povlakem na listech, plíseň šedá hnědými skvrnami a rez oranžovými tečkami. Ze škůdců pak rostliny nejčastěji napadají mšice, svilušky a molice. Mšice a molice sají rostlinnou šťávu a způsobují deformaci listů, svilušky vytvářejí na listech jemné pavučinky. Včasná identifikace problému je pro záchranu rostlin zásadní. Existuje řada chemických i biologických přípravků, které pomohou choroby a škůdce potlačit. Důležitá je také prevence – pravidelná kontrola rostlin, odstraňování napadených částí a udržování optimálních pěstebních podmínek.

Druhy bramboříků do zahrady

Existuje mnoho druhů bramboříků vhodných pro pěstování na zahradě. Mezi nejoblíbenější patří brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium), který kvete na podzim růžovými nebo bílými květy. Dalším oblíbeným druhem je brambořík perský (Cyclamen persicum), který kvete v zimě a na jaře a nabízí širokou škálu barev květů, od bílé a růžové po červenou a fialovou. Pro milovníky netradičních druhů je tu brambořík coumský (Cyclamen coum), který kvete brzy na jaře a má menší, ale okouzlující květy v odstínech růžové a purpurové. Při výběru bramboříku do zahrady je důležité zohlednit světelné podmínky a typ půdy. Většina bramboříků preferuje polostín a vlhkou, ale dobře propustnou půdu.

Publikováno: 16. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jarmila Novotná

Tagy: brambořík | květina