Voňavý aksamitník: Ochrana i ozdoba vaší zahrady

Aksamitník

Aksamitník: Slunná ozdoba zahrady

Aksamitníky, známé také jako afrikány, jsou oblíbené letničky, které rozzáří každou zahradu svými zářivými barvami. Pochází z teplých oblastí Ameriky a do Evropy se dostaly v 16. století. Jsou to nenáročné rostliny, které se pěstují snadno ze semen. Semínka se vysévají od března do dubna do skleníku nebo od května přímo na záhon. Aksamitníky preferují slunné stanoviště a propustnou půdu. Kvetou od června až do prvních mrazů. Existuje mnoho odrůd aksamitníků, které se liší výškou, tvarem a barvou květů. Nízké odrůdy se hodí do truhlíků a květináčů, vysoké druhy se uplatní na záhonech a k řezu. Aksamitníky jsou nejen krásné, ale také užitečné. Jejich specifická vůně odpuzuje hmyz a chrání tak okolní rostliny před škůdci.

Pěstování aksamitníku: Tipy a triky

Aksamitníky patří mezi nejoblíbenější letničky a není se čemu divit. Jsou nenáročné na pěstování, kvetou bohatě a dlouho a navíc odpuzují škůdce. Semínka aksamitníku vyséváme od března do dubna do skleníku nebo pařeniště, případně od května přímo na záhon. Důležité je zajistit jim slunné stanoviště a propustnou, hlinitopísčitou půdu. Aksamitníky zaléváme pravidelně, ale s mírou. Po odkvětu odstraňujeme odkvetlé květy, čímž podpoříme další kvetení. Aksamitníky jsou vhodné k řezu i k sušení.

Druhy aksamitníku: Barevná paleta

Aksamitníky, to není jen zářivě oranžová! Svět aksamitníku nabízí paletu barev od slunné žluté, přes zlatavou a bronzovou až po mahagonovou a temně rudou. Některé odrůdy se pyšní i dvoubarevnými květy, kde se snoubí oranžová s červenou nebo žlutá s krémovou. Výběr je opravdu pestrý a záleží jen na vašem vkusu a fantazii, jakou barevnou kombinaci si pro svůj záhon zvolíte. Ať už vsadíte na jednobarevný koberec květů, nebo vytvoříte pestrou mozaiku, aksamitníky vám zaručeně rozzáří zahradu.

Aksamitník, květ slunce, s barvou ohně a vůní, jež odhání nezvané hosty ze zahrady i duše.

Eliška Krásnohorská

Aksamitník: Ochrana proti škůdcům

Aksamitníky, tyhle veselé a nenáročné květiny, nejsou jen pastvou pro oči. V zahradě fungují jako přírodní repelent proti mnoha škůdcům. Jejich specifická vůně, kterou my vnímáme spíše pozitivně, odpuzuje mšice, molice, slimáky a dokonce i hlodavce. Tajemství se skrývá v kořenech aksamitníku, které do půdy uvolňují látky toxické pro některé druhy hmyzu a parazitů. Výsadba aksamitníku v blízkosti zeleniny, jako jsou rajčata, papriky nebo mrkev, tak pomáhá chránit úrodu před škůdci. Aksamitník se dá využít i ve formě výluhu, který se aplikuje na rostliny jako postřik proti mšicím a sviluškám.

Využití aksamitníku: Dekorace i léčivka

Aksamitník, květina s hebkými sametovými květy, zdobí svými zářivými barvami nejednu zahrádku. Jeho krása však není jeho jedinou předností. Aksamitník je známý i svými léčivými účinky a využitím v kuchyni. V lidovém léčitelství se aksamitník používá pro své antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Čaj z květů aksamitníku pomáhá při zažívacích potížích, ulevuje od bolesti v krku a podporuje imunitu. V kuchyni se sušené květy aksamitníku používají jako koření, které dodá pokrmům jemně kořeněnou chuť a krásnou barvu. Aksamitník je tak nejen pastvou pro oči, ale i užitečným pomocníkem pro naše zdraví a chuťové pohárky.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jarmila Novotná

Tagy: aksamitník | rostlina