Zetor 6245: Legenda českých polí stále v akci

Zetor 6245

Zetor 6245: Česká klasika

Zetor 6245, to je jméno, které v srdcích mnoha českých zemědělců vyvolává nostalgii a vzpomínky na staré dobré časy. Tento traktor, vyráběný v brněnské Zbrojovce v 80. letech, se stal ikonou českého zemědělství a dodnes ho můžeme potkat na polích i v lesích. Co stojí za jeho neutuchající popularitou?

Především je to jeho jednoduchost a spolehlivost. Zetor 6245 pohání čtyřválcový motor o objemu 4,5 litru, který se vyznačuje robustní konstrukcí a nenáročností na údržbu. Díky tomu si traktor získal pověst nezničitelného stroje, který zvládne i ty nejtěžší podmínky.

Další předností Zetoru 6245 je jeho všestrannost. Traktor byl dodáván v různých variantách, s pohonem zadních kol i všech kol, a mohl být vybaven širokou škálou příslušenství. Díky tomu se hodil pro nejrůznější práce, od orby a setí až po přepravu materiálu.

I když se dnes už Zetor 6245 nevyrábí, stále patří mezi oblíbené stroje a jeho cena na trhu ojetých traktorů neklesá. Pro mnohé zemědělce je symbolem poctivé české práce a spolehlivého pomocníka, na kterého se můžou vždy spolehnout.

Výkon a spolehlivost

Traktor Zetor 6245 se proslavil svou robustností a nenáročností. Jeho čtyřválcový motor o objemu 4,5 litru sice nepatřil k nejvýkonnějším ve své třídě, ale vynikal vysokým točivým momentem už při nízkých otáčkách. Díky tomu si Zetor 6245 hravě poradil i s těžkými pracemi v zemědělství a lesnictví. Spolehlivost traktoru Zetor 6245 je legendární. Jednoduchá konstrukce motoru a převodovky zaručovala dlouhou životnost a bezproblémový chod i v náročných podmínkách. Náhradní díly byly snadno dostupné a opravy relativně nenáročné, což ocenili zejména soukromí zemědělci. I dnes, po mnoha letech od ukončení výroby, je Zetor 6245 stále k vidění v provozu a slouží svým majitelům. Jeho spolehlivost a výdrž z něj dělají oblíbený stroj pro sběratele a nadšence do historické zemědělské techniky.

Motor a převodovka

Zetor 6245, to je klasika. A srdcem každýho traktoru je jeho motor. V případě Zetoru 6245 se bavíme o čtyřválcovém dieselovém motoru o objemu 4,5 litru. Tenhle pracant dává výkon 60 koní a je známý svojí spolehlivostí a nenáročností. Bez problému si poradí i s těžší prací a jeho spotřeba je na svoji třídu velmi příznivá.

A co převodovka? Ta je u Zetoru 6245 synchronizovaná a má 5 rychlostních stupňů vpřed a jednu vzad. Díky redukci si můžete vybrat z 10 rychlostí vpřed a 2 vzad. To vám dává dostatek flexibility pro práci na poli i pro přepravu.

Zetor 6245 je zkrátka držák. Jeho motor a převodovka jsou stavěné na těžkou práci a vydrží opravdu hodně. Pokud hledáte spolehlivý traktor za rozumnou cenu, Zetor 6245 je skvělá volba.

Komfort a ergonomie

Zetor 6245 se může pochlubit prostornou kabinou, která poskytuje dostatek místa pro obsluhu. Pohodlné sedadlo řidiče s nastavitelným odpružením tlumí vibrace a otřesy, čímž minimalizuje únavu i při dlouhých pracovních dnech. Intuitivně rozmístěné ovládací prvky jsou snadno dostupné a přehledný přístrojový panel poskytuje všechny důležité informace na první pohled. Dobrý výhled z kabiny usnadňuje manévrování a práci s nářadím.

Zetor 6245 myslí i na komfort v náročných podmínkách. V horkých dnech přijde vhod možnost větrání kabiny a pro chladnější období je traktor vybaven účinným systémem topení. Díky těmto vlastnostem je práce s traktorem Zetor 6245 příjemná a efektivní za každého počasí.

Všestrannost v praxi

Traktor Zetor 6245 se neztratí na poli ani v lese, a to díky své robustní konstrukci a spolehlivému motoru. Čtyřiválcový diesel o objemu 4,5 litru poskytuje dostatek síly pro práci s těžkými stroji i pro tahání naložených přívěsů. Jeho nenáročnost na údržbu a dostupnost náhradních dílů z něj dělají ideální volbu pro farmáře i lesníky, kteří hledají stroj do těžkých podmínek.

Traktor Zetor 6245 je vybaven pohonem všech kol a uzávěrkou diferenciálu, což mu umožňuje zdolat i náročný terén. Jeho univerzálnost dále rozšiřuje široká nabídka příslušenství. Ať už potřebujete pluh, kultivátor, sekačku nebo třeba naviják, Zetor 6245 si poradí s každou výzvou.

Oblíbenost traktoru Zetor 6245 pramení z jeho jednoduchosti, spolehlivosti a dlouhé životnosti. Není výjimkou potkat tento model i po desítkách let v plném provozu, což svědčí o jeho kvalitě a odolnosti. Ať už se jedná o práci na poli, v lese nebo s komunální technikou, Zetor 6245 je vždy připraven splnit vaše očekávání.

Dostupnost náhradních dílů

Zetor 6245 je legendární traktor, který se těší velké oblibě i mnoho let po ukončení výroby. Díky tomu je dostupnost náhradních dílů stále na velmi dobré úrovni. Originální díly Zetor jsou sice dražší, ale zaručují dlouhou životnost a spolehlivost. Pokud hledáte levnější variantu, na trhu je k dispozici široká škála neoriginálních dílů od různých výrobců. Před nákupem neoriginálních dílů je ale vždy důležité ověřit si jejich kvalitu a kompatibilitu s vaším traktorem Zetor 6245.

Dostupnost náhradních dílů na Zetor 6245 je usnadněna také rozsáhlou sítí prodejců a servisů Zetor. Díky tomu je možné sehnat potřebné díly prakticky kdekoliv v České republice. Většina prodejců a servisů má skladem běžné náhradní díly, jako jsou filtry, těsnění nebo brzdové destičky. Méně obvyklé díly je obvykle nutné objednat, ale i tak je jejich dodací lhůta relativně krátká.

Pro majitele traktorů Zetor 6245 existuje také možnost nákupu náhradních dílů online. Na internetu je k dispozici celá řada e-shopů, které se specializují na prodej dílů pro traktory Zetor. Nákup online je pohodlný a rychlý, ale je důležité vybírat ověřené e-shopy s dobrou reputací.

Oblíbený mezi farmáři

Zetor 6245 se stal legendou mezi traktory a obzvláště si ho oblíbili farmáři. Jeho spolehlivost, jednoduchost a dostupnost náhradních dílů z něj dělaly ideálního pomocníka na poli i v lese. Robustní konstrukce traktoru Zetor 6245 mu dovolovala zvládat i ty nejnáročnější úkoly, ať už šlo o orbu, setí, sklizeň nebo přepravu těžkých nákladů.

Farmáři oceňovali jeho nenáročnost na údržbu a nízké provozní náklady. Vzduchem chlazený motor byl odolný a snadno se opravoval. Díky jednoduché mechanické převodovce byl traktor Zetor 6245 snadno ovladatelný a jeho obsluha nevyžadovala žádné speciální znalosti. To z něj dělalo favorita i mezi menšími farmáři a soukromými zemědělci.

I dnes, po mnoha letech od ukončení jeho výroby, je Zetor 6245 stále k vidění na mnoha farmách. Jeho odolnost a spolehlivost z něj dělají cenného pomocníka, který se jen tak nevzdá. Pro mnohé farmáře se stal traktor Zetor 6245 symbolem poctivé práce a spolehlivosti, na kterou se mohli vždy spolehnout.

Ceny a dostupnost

Zetor 6245, oblíbený model traktoru z produkce brněnské Zbrojovky, se již nevyrábí. Na trhu ojetých strojů se však stále hojně vyskytuje a jeho cena se liší v závislosti na roku výroby, technickém stavu a počtu motohodin. Obecně se dá říci, že za zachovalý Zetor 6245 v dobrém technickém stavu si připravte od 150 000 Kč výše. Modely z pozdnějších let výroby s menším počtem motohodin a v perfektním stavu se pak můžou vyšplhat i přes 300 000 Kč.

Při koupi je důležité zkontrolovat technický stav traktoru, ideálně s odborníkem. Zaměřte se na motor, převodovku, hydrauliku a brzdy. Nezapomeňte si také ověřit původ stroje a soulad dokladů. Dostupnost náhradních dílů na Zetor 6245 je i přes ukončení výroby stále dobrá. Díly se dají sehnat jak nové, tak i použité z demontáží. Ceny dílů jsou relativně příznivé, což je další z důvodů, proč je Zetor 6245 mezi zemědělci a drobnými farmáři stále populární volbou.

Budoucnost legendy

Zetor 6245 se nesmazatelně zapsal do historie československého, a později i českého, zemědělství. Jeho spolehlivost, jednoduchost a odolnost z něj učinily legendu, která i po letech od ukončení výroby budí emoce. I dnes, v době moderních technologií a elektroniky, je Zetor 6245 vyhledávaným strojem. Mnoho kusů stále slouží věrně svým majitelům na farmách a v zemědělských podnicích. Jeho robustní konstrukce a snadná údržba z něj činí ideálního pomocníka i pro menší zemědělce a chalupáře.

Budoucnost Zetoru 6245 je svázána s nadšením jeho příznivců a sběratelů. Díky nim se dochovávají původní stroje v perfektním stavu a vznikají i zdařilé renovace. Dostupnost náhradních dílů, ať už originálních nebo repasovaných, umožňuje udržovat tyto traktory v chodu i pro další generace. Je zřejmé, že legenda Zetoru 6245 neupadá v zapomnění. Naopak, zájem o tento ikonický stroj roste a jeho příběh pokračuje dál.

Publikováno: 03. 07. 2024

Kategorie: zemědělství

Autor: Jarmila Novotná

Tagy: zetor 6245 | traktor zetor 6245